piratebay

Pirate Bay kurucularının aldıkları hapis ve para cezaları İsveç Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı ve bir kez daha aç “corporate america”nın ellerinin nerelere ulaştığını görmüş olduk. Mahkeme kararı açıklandıktan hemen sonra piratebay.org adresi ise .se uzantılı olarak redirect edilmeye başlandı ki bir sonraki beklenen adımın domain’in amerika tarafından el konulması. Uzun uzun aslında piratebay’in google’dan farklı olmadığının (filetype: torrent araması google’da da yapılabiliyor), bunun insan hak ve konuşma özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğundan falan bahsedesin yok. İnsanın canı sıkılıyor gerçekten.

Anakata’nın zaten 1 senedir falan nerede olduğu belli değil. Bir sağlık sorunu yüzünden Kamboçya’da bir hastanede olduğu söyleniyor ama büyük ihtimalle kaçtı. Tiamo galiba banghok’da yaşıyor, brokep’de almanya’da o yüzden hapis yatmak için isveç’e geri dönmeleri beklenmiyor. Toplamda $6.8 milyon olan para cezası hakkında ise brokep’in, “o kadar param zaten yok ama olsaydı bile amerikan şirketlerine bunu ödemektense hepsini yakardır” açıklaması akla geliyor.

piratebay.org domain’ine de amerikanın el koyması beklendiği için site bugünden itibaren kendini .se uzantılı adresine redirect etmeye başladı. Sitede konu ile ilgili olarak da 2012′nin fırtına yılı olacağına dair şu açıklama yapıldı.

Year of the storm

2012 is the year of the storm.

The Pirate Bay will reach an age of 9 years. Experiencing raids, espionage and death threats, we’re still here. We’ve been through hell and back and it has made us tougher than ever.

The people running the site has changed during the years. No sane human being would put up with this kind of pressure for 8 years in a row. An insane hobby that takes time from our families, our work (sorry boss) and our studies.

What binds us all together is a strong belief that what we do is good. That it is something we one day can tell our grandchildren about with pride. People from all over the world confirm this. We read testimonials from people in Syria longing for freedom, thanking us for what we provide. We receive more than 100 visits daily from North Korea and we sure know that they need it. If there’s something that will bring peace to this world it is the understanding and appreciation of your fellow man. What better way to do that than with this vast library of culture?

With this said, we hear news from our old admins that they have received a verdict in Sweden. Our 3 friends and blood brothers have been sentenced to prison. This might sound worse than it is. Since no one of them no longer lives in Sweden, they won’t go to jail. They are as free today as they were yesterday.

But what enrages us to our inner core is that the system, the empire, the governments, are still allowed to try to boss you and us around with one law crazier than the other. Do you think they will stop with SOPA/ACTA/PIPA? They will not. Because you won’t stop sharing those files. Because we will not stay down. Because no one can turn back time. Together, we are the iron that hardens with each strike.

In this year of the storm, the winners will build windmills and the losers will raise shelters. So flex your muscles, fellow pirates, and give power to us all! Build more sites! More nets! More protocols! Scream louder than ever and take it to the next level!

Bu arkadaşlara “steal this film” isimli belgeseli seyrettikten ve sitelerinde warner bros, apple gibi dünya devlerini temsil eden avukatlık firmalarının kendilerine gönderdiği tehdit mailleri  ile dalga geçen cevaplarını okuduktan sonra acayip sempati besliyorum. Üzücü oldu bu haber, özellikle demokrasi ve özgürlüklerin gelişmiş olduğu bir kuzey avrupa devletinin yüksek mahkemesi tarafından verilmiş bir kararın amerikan tehditlerine böylesi boyun eğmesi üzerine verilmiş olmasıylada. Ne kadar kötü cümleler kuruyorum allahım o da ayrı konu. Kaynak / Çok komik mailler